A strong contingent of Gunnedah junior tennis players took to the road for the 2017 Inverell Bronze AMT & JT tournament on the weekend.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
There was plenty of wins and seconds for the Gunnedah kids including Isabelle Moore and Aaron Osmond.
Isabelle was named runner-up in the 12 and under girls singles while Aaron won the B grade competition and was runner-up in the 14 and under boys singles.
The pair said they enjoyed the challenge at the tournament.
“It was a tough competition up there. You just had to play strongly and I just played my own game,” Isabelle said.
“It was a good tournament, there was a few strong players in all the age groups,” Aaron added.
“There was a fair few Gunnedah people, they all went quite well.”
There’s no break for the youngsters with another large group heading to Sydney this weekend for the NSW Junior Development Series State Finals.
The tennis players were expecting another tough tournament following the Bronze AMT & JT tournament in Inverell last weekend.
“It's good just to give yourself a bit of confidence before you go away to a stronger tournament,” Aaron said.
“That [Inverell] was strong but Sydney has all the kids from all the regions coming in.”
“There’ll be some Sydney kids up there so it’ll be tough to play them,” Isabelle added.
“But it’ll be good for us country kids because we’ll be getting more practice and get used to playing against them.”
FINALS RESULTS
2017 Inverell Bronze AMT & JT tournament
B Grade Mens Doubles: 1. Andy Goulstone + Chris Maunder; 2. Ashley Slaviero + Dominic Slaviero.
B Grade Mens Singles: 1. Aaron Osmond; 2. Connor Hennessy; C-1. Andy Goulstone; C-2. Daniel Helsdingen.
AMT Mens Doubles: 1. Eli Baylis + Luke Field; 2. Conor Dennehy + Andrew Osmond.
AMT Mens Singles: 1. Alex Aley; 2. Brenton Chambers; C-1 Zac Matthews; C-2 Cooper Griffiths.
14 & U Boys Doubles: 1. Jordan Hunter + Lachlan Rook; 2. Hudson Dries + Cooper Glen Wilkinson.
14 & U Boys Singles: 1. Jordan Hunter; 2. Aaron Osmond; C-1 Logan Dries; C-2 Jaiden Lovegrove.
12 & U Girls Doubles: 1. Jessica Jeong + Zara Larke; 2. 2. Anna Bishop + Isabelle Moore.
12 & U Girls Singles: 1. Zara Larke; 2. Isabelle Moore; C-1 Kamenko Burns; C-2. Ruby Richardson.
12 & U Boys Doubles: 1. Lucase Sardinha + Vitoria Sardinha; 2. Tyler Barton + Tekan Collins.
12 & U Boys Singles: 1. Vitorio Sardinha; 2. Jayden Cutmore.
Gunnedah players heading to the NSW JDS State Finals
10 Boys
Mason Louis
Lucas Sardinha
10 Girls
Lacey Bourke
Mia Wilkinson
Caitlan Bourke
12 Boys
Vitorio Sardinha
12 Girls
Anna Bishop
Isabelle Moore
Chloe Dorrington
14 Boys
Aaron Osmond
14 Girls
Shaylee Martin
Lucy Gainsford
16 Girls
Steph Eveleigh